სასტუმრო კომპლექსი Sioni Lake Resort
ზღვის დონიდან 1086 მეტრზე, თბილისიდან 60 კმ სავალზე, სიონის წყალსაცავთან 15 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზე მიმდინარეობს მრავალმილიონიანი საინვესტიციო პროექტის განხორციელება.
რეზორტული ტიპის პროექტი აერთიანებს  126 ნომრიან ბრენდულ სასტუმროს – Le Meridien Sioni Lake Resort & SPA by Marriott, 468 ნომრიან სასტუმროს ტიპის საცხოვრებელ კომპლექსს და 25 კერძო ვილას. კომპლექსი გააერთიანებს სპორტულ ცენტრებს, ჩოგბურთისა და კალათბურთის მოედნებს, სარეკრეაციო ზონებს, ღია და დახურულ საცურაო აუზებს, შიდა და გარე სათამაშო მოედნებს, საკონფერენციო დარბაზებს, სპა ცენტრს, რესტორნებსა და ბარ-ლაუნჯებს. ასევე, ტერიტორიაზე მოეწყობა საწყალოსნო სპორტის ატრაქციები.
კერძო ვილები, პროექტში განთავსდება ორი ტიპის 23 ვილა: 15 სახლის ვილა 156 კვ.მ ფართობით და 10 ძვირადღირებული ვილა 189 კვ. ძვირადღირებულ ვილებს ექნებათ კერძო აუზები, ხოლო ყველა მაცხოვრებელს შეეძლება ისარგებლოს საერთო საცურაო აუზით. პროექტში ასევე იქნება გამწვანებული და საბავშვო მოედნები.მოსაპირკეთებლად გამოყენებული იქნება შუშის, ხის და ქვის ტექსტურები.

Hotel complex Sioni Lake Resort
Elevation - 1086m, Distance from Tbilisi - 60km, 1.2h. Apart from the beautiful mountains and landscape surrounding the place, this location stands out with the Sioni Reservoir, also known as Sioni Lake. Overlooking picturesque Lake Sioni, the complex will be set on fifteen acres of tranquil land with a lakeshore. The views will be across the lakes and beautiful mountains featured in many of the rooms.
The first upscale resort in the area features a Luxury Hotel with 126 keys under Le Meridien by Marriott, 5 blocks of Aparthotels with up to 450 Keys, and fully furnished 25 villas. Public Spaces will feature amenities and infrastructure typical of a full-service resort - restaurants, lobby lounge & bar, meeting, and event spaces – including the ballroom with the capacity to up to 400 pax, SPA, indoor/outdoor pool, fitness center, sport complex, children facilities (indoor and outdoor), amphitheater, tennis and basketball courts facilities for lake watersports, biking and walking.
Private villas, the project will feature 23 villas of two types: 15 House villas of a 156 sq. area and 10 Luxury villas with 189 sq. space. The luxury villas will have private pools while all the residents will be able to use the common swimming pool as well. The project will also feature greeneries and children's playgrounds.Glass, wood, and stone textures will be used as paving materials